RioBoty.cz - záruka kvality, garance spokojenosti

Způsoby dopravy a platby

 

Doprava prostřednictvím Zasilkovna.cz


Jak změřit správnou velikost bot

 


OŠETŘENÍ OBUVI

Jak správně ošetřovat obuv

Základní části obuvi jsou tři a to

Svršek

Podšívka

Podešev

na tyto části se při výrobě používají různé materiály.

Materiály svršku

Jeden z praktických materiálů, který se používá na výrobu svršku obuvi je syntetický materiál.

Mohou to být plasty, koženky a poromery. Jejich hlavní předností je snadná údržba, vzhled velmi podobný pravé kůži a hlavně nízká cena. Mínusem u těchto materiálů je menší prodyšnost, přizpůsobivost a absorpce.

Dalším oblíbeným materiálem, který se využívá při výrobě svršku je textil. Hojně se využívá na lehčí druhy obuvi hlavně letní a jarní boty. Vrcholovým materiálem může být streč materiál, je na bázi textilu a poskytuje dostatečné pohodlí při nošení. Tento typ materiálu je prodyšný a snadno udržovatelný. Není však vhodný do vlhka a mokra.

Pryž se převážně využívá při výrobě holínek, má skvělé vlastnosti a může se nosit i do mokrého počasí, jeho údržba je jednoduchá a nenáročná.

Materiály podšívky

U podšívky se používá pravá kůže neboli useň, která má skvělé absorpční vlastnosti a je prodyšná.

Dále je to syntetika, která se dobře udržuje, ale není již tolik prodyšná, dalším materiálem je textil, který je prodyšný, mívá i dobrou termoregulační schopnost.

Materiály podešve

Podešev se vyrábí také z více materiálů a to hlavně z usně, kdy je typickou vlastností změna barvy, tento typ podešve se hodí nejvíce na obuv taneční a manažerskou.

Dalším typem podešve je pryžová podešev, která vyniká svou pružností a snadnou údržbou, tento typ podešve je vhodný i do vlhkého počasí.

Posledním typem materiálu využívaného na podešev je syntetika. Syntetická podešev je taktéž dostatečně pružná, snadno se udržuje, ale není vhodná na obtížnější terén, kde klouže.


Údržba obuvi

Před zakoupením jakékoliv obuvi si musíte zvážit k jakému účelu budete obuv využívat. Náš eshop se zaměřuje na módní obuv a její použití je nošení v nenáročných podmínkách. Je to typ obuvi, která se zaměřuje vysokou měrou na design a módnost daného typu bot. Použití módní obuvi je hlavně na nenáročných místních komunikacích, v dopravních prostředcích a v místnostech. Je určena na krátkodobé nošení. Obuv by se měla střídat s více páry bot. Nadměrná zátěž rychle zkracuje dobu použitelnosti.

Módní obuv je vyrobena z materiálů, které mají dobrou životnost a snadno se udržují.


Syntetickou obuv

očisťujeme vlhkým hadříkem, můžeme ji nakrémovat, nebo nastříkat sprejem, vždy se musí jednat o prostředky určené na syntetický materiál, tím se zvýší odolnost obuvi. Spreje a krémy na tento druh materiálu doporučujeme používat přiměřeně k tomu, jak často tuto obuv používáme, protože se stará o materiál, aby nepraskal, nelámal se apod. Spreje nastříkáme (dle návodu na obalu) a roztíráme jemnou houbičkou nebo hadříkem. Pokud se boty promáčí, vycpeme je papírem a necháme sušit, nedáváme na radiátor, syntetické materiály nesnesou střídání teplot. Také v zimním období musíme obuv po každém použití vysušit do sucha, nedělá jí dobře používání posypových materiálů. Také mrazy nejsou pro obuv ze syntetiky vhodné.


Textilní obuv

ošetřujeme vždy za sucha a to jemným kartáčkem, fleky a nečistoty čistíme pouze prostředky k tomu určenými. Také i impregnaci používáme tu, která je určena na textil.


Pryžovou obuv

ošetřujeme mokrým nebo vlhkým hadříkem a necháme volně oschnout. Vnitřní část také necháváme volně schnout a snažíme se o časté střídání vložek, aby se nohy nepotily.

Žádný typ obuvi nepatří do pračky a ošetřuje se vždy jen prostředky k tomu určenými. Boty by se měly vždy obouvat pomocí lžíce. Obuv by měla dobře držet na noze, neměla by být volná, protože díky tomu dochází k rychlému opotřebení podšívek a stélek. Také základní péče jako výměna opatků, tkaniček, vložek zabraňuje poškození dalších částí obuvi. U bílých podrážek se vlivem nošení může projevit jejich zežloutnutí, což je přirozený jev a není to důvod k reklamaci.

Nezapomeňte, že okolí si všimne pokud máte obuty boty špinavé, neošetřené či poškozené, není to pro vás dobrá vizitka. Nehledě na to, že pravidelnou péči o své boty můžete prodloužit jejich životnost.

 

YTQ3NmV